Actualitat

Els alumnes de 2n d’Activitats Comercials inunden d’idees emprenedores els tècnics de l’Ajuntament i Unió de Botiguers

Com fomentar i fidelitzar la compra dels joves a Sant Vicenç dels Horts? Per afrontar aquest repte, els alumnes de 2n d'Activitats Comercials van tenir una renunió a Can Comamala amb tècnics de l'Ajuntament i amb la Unió de Botiguers en el marc de la 3a edició del premi INNOLAB.

Can Comamala

Els alumnes de 2n de Grau Mitjà d'Activitats Comercials s'han reunit a Can Comamala amb la tècnica de la Unió de Botiguers de Sant Vicenç dels Horts i coordinadora de Pimec Comerç del Baix Llobregat, la Sra. Amparo Vinaja; el tecnic de Promoció Econòmica de Ajuntamentel, el Sr. Aram Baron; el tècnic del departament d'Ocupació i Empresa, el Sr. Jaume Juliana; i un consultor d'innovació oberta especialitzat en Health de la Xarxa Innolab, el Sr. Borja Caballero. 

L'objectiu de la trobada ha estat realitzar una taula rodona per intercanviar diferents punts de vista sobre el comerç al municipi. I és que els nostres alumnes estan realitzant un projecte per dinamitzar i fidelitzar el comerç a Sant Vicenç dels Horts en el marc de la comunitat d'Innovació Innolab. I tenen previst un pla de treball elaborat a traves de la plataforma Induc que preveu tres fases en el procés:

FASE 1: REPTES

 • Selecció de reptes socials i de negoci
 • Visita dels estudiants a les empreses o entitats
 • Descobriment i anàlisi del client

FASE 2: GENERACIÓ D’IDEES

 • Generació d’idees
 • Desenvolupament de les idees
 • Creació d’equips
 • Prototipatge de les millors idees

FASE 3: PROJECTES

 • Selecció de projectes finalistes
 • Participació al Startup Event
 • Desenvolupament intensiu de projectes
 • Selecció dels projectes guanyadors

Ara per ara, la primera fase està quasi acabada i els nostres alumnes estan dissenyant un estudi de mercat en què recolliran opinions, comportaments i hàbis dels consumidors joves del municipi, alhora que estudiaran la competència directa dels comerços de Sant Vicenç. Amb aquesta informació podran passar a la fase 2 amb tota la informació que necessiten.

La reunió duta a terme el passat divendres 16 de desembre va ser valorada molt positivament per tots els presents i seguiran convocant-se per concretar el projecte. Al maig, es celebrarà la 3a edició del premi Innolab que guardonarà els millors projectes.

Molta sort i bona feina! 

Can Comamala